Czy GoPro jako aparat daje radę?

Odpowiem na pytanie, czy GoPro albo inną, podobną kamerką sportową da się zrobić fajne zdjęcia?Zdecydowanie tak!

Kilka słów o robieniu zdjęć podczas jazdy rowerem napisałem na tej stronie poradnika fotoamatora, w tym wpisie, przekażę Wam kilka nowych spostrzeżeń, mam nadzieję, że ciekawych i pożytecznych…

Mtpu_mz_sesja_sportowa_005-2yśl pierwsza jest taka – pamiętaj, że to nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf 🙂 A dokładnie – jeśli nie masz pomysłu na ujęcie, kadr, wykorzystanie światła, otoczenia – nie pomoże aparat za 20 tysięcy, że o GoPro za pińset nie wspomnę…

Podobnie jak na zajęciach w AFA, tutaj też namawiam Cię przede wszystkim do uważnego rozglądania się dookoła i myślenia „kadrem”, „efektem końcowym”. Czasem z pozoru banalne maki albo słońce zza korony drzewa da się wykorzystać dla świetnego ujęcia.

To oczywiście wymaga doświadczenia, wiedzy o tym co i jak się fotografuje, jak ograniczenia zapisu cyfrowego przekuć na własny pożytek, etc. – ale zacząć kiedyś trzeba, prawda? Dobrym przykładem jest fotografowanie pod światło.

tpu_mz_sesja_sportowa_001-5Czasem wyjdzie beznadziejnie, pierwszy plan jest bardzo niedoświetlony i niewiele z takiego zdjęcia da się zrobić, a czasem dostajesz w kadrze super fajne efekty, bliki, prześwietlenia – słowem niebanalną fotkę.

Moja rada – próbuj, poszukuj, wywalaj nieudane zdjęcia i próbuj od nowa. Tylko wtedy będziesz nabierać doświadczenia, będziesz „mniej więcej” wiedzieć co wyjdzie, jakich efektów możesz się spodziewać.

Myśl druga, dzisiaj praktycznie sprawdzana – poszukuj, ryzykuj, baw się… Dzisiaj kamerkę umieściłem wewnątrz bidonu (tylko tak się jako-tako trzymała w pionie), kadr wymyśliłem niski, z ładnym, słonecznym polem po prawej, i zasadniczo ze światłem.

I zacząłem jeździć, tam i z powrotem.. w kółeczko. Nie ma się co śmiać, tak było. Takie selfie z lotu żaby 🙂 Zdjęć pustej drogi miałem  oczywiście ponad 200, ale kilka klatek wyszło jak chciałem.

Potem to już tylko obróbka w Adobe Lightroom, trochę zabawy guzikami i tym razem zdjęcia w takim stylu jak niżej. To też część poszukiwań i próbowania, za każdym razem może być inaczej…

A wracając do pytania – czy GoPro nadaje się do robienia zdjęć? Jak najbardziej tak, zdjęcia w tej galerii powstały dzisiaj tylko GoPro za pińset złotych. Polecam!